İçeriğe geç

Biz Kimiz

Trex-EVS

2007 yılında çıktığımız gençlik ve gönüllülük çalışmaları yolculuğunda bugünlerde binlerce genç ile deneyimleyerek öğrenmenin, bilgiyi daha fazla genç ile paylaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bizler Avrupa Gönüllü Hizmeti eski gönüllülerinin girişimiyle bir araya gelen bir gençlik derneğiyiz. Kısaca kendimize Türkiye Eski Avrupa Gönüllü Derneği anlamına gelen TREX (TuRkish Ex- EVS Association) diyoruz. Eski Avrupa Gönüllüsü olmadan dolayı dinozor (t-rex) olmanın yanında Türkiye’yi (TR-Ex EVS) temsil ediyoruz. Gençlik hareketliliği alanında çalışan bir dernek olarak vizyonumuz, gönüllülük esasından hiç kopmayan eski adı ile Avrupa Gönüllü Hizmeti ve yeni adı ile Avrupa Dayanışma Programı’nın her sürecinde aktif rol oynayan, gençleri Avrupa hareketlilik programlarına dâhil etmeye gayret eden bir gençlik sivil toplum kuruluşu olmak.

2007 yılında yumurtamızdan minik bir dinozor edasıyla çıktığımızda dokunacağımız binlerce genç, Avrupa Gönüllü Hizmeti ve yurt dışı hareketlilik tecrübesi kazanmış yüzlerce genç ile bu çemberi birlikte büyüteceğimize yürekten inanıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, yürüttüğümüz projeler ve geliştirdiğimiz uluslararası ortaklıklarla gençlik hareketliliği çalışmaları alanında deneyimli ve her zaman bu deneyimi paylaşan bir dernek olduk.

Programın daha önceki adı Avrupa Gönüllü Hizmeti, şimdiki adı ise Avrupa Dayanışma Programı’dır. Gelecekte programın adı tekar değişebilir. Ancak biz dernek olarak her zaman gönüllü gençlerin kültürlerarası hareketliliğini savunan, bunu yaparken de daha önce bu deneyimi yaşayamamış gençleri kültürlerarası hareketliliğe ve öğrenmeye dahil etme felsefesini özümsemiş bir dernek olmayı misyon edindik.

TREX ayrıca gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan EuroDesk – Avrupa Bilgi Ağı’nın da İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki yerel temas noktalarından birisidir.

Bizler inanıyoruz ki, gençlerin kendini en iyi ifade edebildiği, yaşayarak öğrendiği, tecrübe ederek geliştiği Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Avrupa Dayanışma Programı’nda sahip olduğumuz bilgi birikimi, deneyim ve sosyal ağ ile eski ve yeni gönüllüler arasında bir köprüsüyüz. Yürüttüğümüz projeler, düzenlediğimiz bilgilendirme toplantıları, yaygın eğitimler, kurduğumuz mentorlük ağları ile bugüne kadar Avrupa’ya ve dünyanın farklı noktalarına gönderdiğimiz birçok genç, eşsiz deneyimlere yelken açtı. Her bir gönüllümüzün kariyerinde, kararlarında ve gelecek planlarında ne istediğini daha iyi bilen bir şekilde yeniliğe ve değişime açık bir birey olmanın bilinciyle hareket etmelerine şahit olmak bizleri gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Amacımız, Avrupa ve Dünya vatandaşı olma bilinciyle daha çok genci gönüllülük programlarımıza dâhil etmek ve gönüllülüğün, gençlik hareketliliğinin dokunabildiğimiz her alanda yayılmasını sağlamak.

Bu vizyonla yolumuza devam ederken özellikle bizi biz yapan değerlerimizden asla ödün vermiyoruz. Gönüllülük ve sosyal sorumluluk yaklaşımını TREX yönetim ekibinden çalışma gruplarına kadar etkin tutuyor gençlerin derneğimizin karar alma süreçlerine dâhil edilmesine özen gösteriyoruz. Bu kapsamda girişimcilik, yenilikçilik, katılımcılık, paylaşım, kültürel çeşitlilik ve etik anlayış hassasiyetle gözettiğimiz değerlerimizdir.