İçeriğe geç

İtalya’dan Kısa Dönem ESC Hikayesi

Bu projeyi ilk gördüğümde konusu ilgimi çekmişti. Zira Norcia, birkaç yıl önce gerçekleşen bir deprem yüzünden ağır hasar almış ve hala bazı kısımları inşaat altında olan bir yer. Buradaki insanlar ile çalışmak, hikayelerini dinlemek ve üretken bir yaz geçirmek istediğim için projeye başvurdum ve kabul aldım . Gençlik değişimlerine katıldığım için sürece aşinaydım ancak ESC prosedürleri biraz farklı, süreci yönetebilmek adına kendimi geliştirmem gerekti ve bundan dolayı memnunum.

Roma’ya vardıktan sonra projenin ilk haftasını geçireceğim Passignano Sul Trasimeno şehrine gitmek için yola koyuldum , burada 1 hafta boyunca proje için planlama yaptık ve eğitim aldık. Passignano’ya giderken Lazio ve Umbria bölgelerinden geçtim, İtalya’nın doğası bana yabancı gelmedi aksine Türkiye’yi anımsattı.

Passignano’da geçen bir haftanın ardından asıl proje konumu olan Norcia’ya geçtik. Norcia dağların arasında bir şehir, oraya giderken dağların içinden geçen yolu takip ediyorsunuz. Yemyeşil bu yol beni her gelişimde büyüledi.

Norcia’da benim görevim sosyal medya ile ilgilenmek ve Norcia sakinleriyle röportaj yaparak hikayelerini derlemek idi. İtalyanca bilmediğim için ve şehirdeki çoğu kişi İngilizce bilmediği için zorlandım ancak kısmı şekilde de olsa anlaşmayı başarabildiğim kişiler oldu. İtalyanca konuşmayı öğrendim diyemeyeceğim ancak anlamayı ve okumayı öğrendim, zorunda olduğunuz zaman öğreniyorsunuz.

Norcia küçük bir yer , İstanbul’un yoğunluğundan sonra alışmam zaman aldı ancak huzurlu ortamı insana iyi geliyor , özellikle gün batımını izlemek. Bu süreçte kendimi daha iyi tanıma imkanım oldu. Dönünce İstanbul’un yoğunluğuna alışmak zaman aldı, insan huzura alışıyor.

Boş olduğum dönemler de İtalya’yı dolaştım. Roma, Floransa,Venedik, Napoli, Amalfi, Padova, Rimini, San Marino, Pisa, Siena gördüğüm yerlerden bazıları. İtalya’nın kendine has bir dokusu var .

Avrupa’nın genel bir atmosferi var , gittiğiniz yerler birbirini anımsatıyor ancak İtalya kendine has bir ülke, Akdeniz havası var ve bu kültürle kaynaşmış. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan biri olarak bu durum bana yabancı gelmedi ancak Akdeniz kültürünün farklı bir boyutunu görmek beni çok etkiledi.

Bu proje sayesinde adaptasyon yeteneğimi geliştirdim, yeni beceriler edindim ve kendimle daha barışık bir kişi haline geldim. Kesinlikle farklı bir deneyim , 2 ay kısa bir süre gibi görünse de değil , oradaki hayata alışmanız ve üstüne düşünmeniz için yetecek bir süre. Bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum. Umarım her şey dilediğiniz gibi olur , sağlıcakla kalın.

Arrivederci!
Selim Arda Tekin

Galeri

İletişim

Tüm sorularınız ve başvuru talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Kategoriler

Etiketler